Povodom Dana Opštine Vrnjačka Banja, 14. jula, u Kongresnom centru hotela ”Zepter” uručena su priznanja pojedincima i kolektivima koji su doprineli razvoju Vrnjačke Banje i pomogli njenim žiteljima. Među nagrađenima je i dr Dušica Aleksandrović, specijalista onkologije i šef Odseka za hemioterapiju sa specijalističko – konsultativnom ambulantom Opšte bolnice ”Studenica”.

Predsednik Opštine Vrnjačka Banja – Boban Đurović i predsednik Skupštine opštine Ivan Radović uručili su dr Dušici plaketu sa srebrnim amblemom. Ovo priznanje je dodeljeno za nesebično angažovanje i pomoć u lečenju bolesnika obolelih od najtežih bolesti, među kojima su i građani Opštine Vrnjačka Banja.

Dr Dušica Aleksandrović je zaposlena u našoj ustanovi od 1987. godine. Po završenoj specijalizaciji iz opšte medicine uz edukaciju iz onkologije, 1997. godine, prelazi u tadašnji Dispanzer za onkologiju koji je bio u sastavu Zdravstvenog centra ”Studenica”. Subspecijalizaciju iz onkologije završava 2009. godine. Od 2017. godine je šef Odseka za hemioterapiju sa specijalističko – konsultativnom ambulantom, gde pored ambulantnog rada obavlja i konzilijarne preglede i ordinira terapiju za najteže bolesnike. Član je Evropskog udruženja lekara onkologa od 2002. godine, višestruko nagrađivana od Srpskog lekarskog društva, Srpske pravoslavne crkve, Crvenog krsta Srbije, itd. Pored svih ovih priznanja, zahvalnica i reči prepunih hvale od strane pacijenata i članova njihovih porodica, doktorka Dušica je veoma skromno govorila o svom radu, uspesima i nagradama.

”Davnih devedesetih godina mi je tadašnji direktor Zdravstvenog centra,   dr Rade Vukašinović, uputivši me na specijalističke studije rekao da je ova specijalizacija zapravo odabrala mene. Rekla bih da je odabir bio obostran.

Zahvalna sam svim mojim profesorima, posebno dr Zori Nešković – Konstantinović i profesoru Džodiću koji su nam nesebično prenosili svoja znanja i bodrili nas da se borimo za mesto onkologije u zdravstvenom sistemu Srbije. Takođe, zahvaljujem se svim članovima kolektiva, zdravstvenim i nemedicinskim radnicima Opšte bolnice ”Studenica” na izuzetnoj saradnji i razumevanju. Posebno bih izdvojila Službe za dijagnostički sektor, patologiju i hirurgiju, jer bez našeg zajedničkog rada i razmevanja ne bi bilo ni rezultata.

Zahvalnost dugujem i pacijentima, posebno mladima, koje je bolest pokušala da zaustavi, a koji su uspeli da je uz našu pomoć pobede, nastave dalje i ostvare se kao roditelji. Oni su ti koji su mi, pored moje porodice, davali neizmernu snagu i vetar u leđa i onda kada su nastupali teški dani i kada ishod lečenja nekih pacijenata nije bio onakav kakav priželjkujemo”, rekla nam je dr Dušica Aleksandrović. Ne voli da je ljudi upoznaju kao lekara, jer to onda znači da imaju ozbiljan zdravstveni problem, rečenica je kojom je završila razgovor.

Kao što to uvek i biva, svi uspešni, genijalni ljudi su tu, oko nas, oličeni skromnošću i gotovo dečjom sramežljivošću. Njima je izlečen pacijent, njegov osmeh i nastavljen život najveća nagrada koja ih pokreće da svojim radom pomeraju granice mogućeg, a dr Dušica je jedna od njih, na ponos svih nas koji imamo privilegiju da sa njom sarađujemo.