JOŠ JEDAN USPEH SESTARA KRALJEVA NA PETOM NACIONALNOM  KONGRESU UUMSZTRS TARA OD 02. DO 06.11.2022.

Na  Petom kongresu Unije udruženja medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Republike Srbije učestvovalo je 207  medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara  iz Srbije,  kantona Sarajevo, distrikta Brčko i Crne Gore.

Imali smo priliku da se profesionalno iskažemo i afirmišemo, da razmenimo iskustva i proširimo profesionalne vidike i uspostavimo nove kontakte.

Otvorili smo puteve saradnje, proširili  znanja u interesu bolje stručne prakse.

Možemo reći da naša Unija, zahvaljujući visokom profesionalizmu svakog našeg člana, velikoj podršci saradnika iz obrazovnih, zdravstvenih i drugih relevantnih institucija, svakodnevno unapređuje sestrinsku praksu koja je prepoznatljiva po stručnom i etičkom delovanju.

Ovogodišnja tema prvog okruglog stola bila je

ETIČKI PRINCIPI U PRIMENI STANDARDA ZDRAVSTVENE NEGE I PROFESIONALNOG DELOVANJA – MULTIDISCIPLINARNI PRISTUP

PREDAVAČI:

Dragica Stojanović, Akademija strukovnih studija, VZŠSS Beograd, nastavnik veština

• Uticaj primene standarda rada i profesionalnog delovanja na etičko postupanje

Prof.dr Milan Latas, Klinika za psihijatriju, UKCS, Beograd

• Etičke dileme i načini rešavanja u timu

Doc.dr Amer Ovčina, Univerzitet u Sarajevu, Fakultet zdravstvenih nauka

• Kvalitet zdravstvene nege – standard profesionalnog delovanja

Zvonko Dimoski, spec.farmacije, Akademija strukovnih studija, VZŠSS, Beograd

ZAKLJUČCI SA PRVOG OKRUGLOG STOLA

1. Etičko postupanje je jedan od standarda sestrinske profesije i nosi legalnu i moralnu odgovornost regulisano Kodeksom Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Republike Srbije (2007). Iz ove oblasti neophodna je edukacija medicinskih sestara za praktičnu primenu dužnosti i odgovornosti. UUMSZTRS poziva sve asocijacije i visokoškolske ustanove da rade na ovom zadatku.
  2. Količina i složenost poslova zdravstvene nege u svakoj zdravstvenoj ustanovi daje mogućnost za pojavu čestih etičkih dilema u svakom procesu rada. U rešavanju ovih dilema treba da učestvuje medicinska sestra u okviru Etičkog odbora ustanove, jer pored primene etičkog principizma u rešavanju dilema koje primenjuje medicinska nauka, treba primeniti i principe zdravstvene nege (preciznost i tačnost u nezi, ljudsko dostojanstvo, poštovanje profesionalne kompetencije).
  3. Kvalitet u zdravstvenoj nezi moguće je obezbediti i kontrolisati ako se primene 3 grupe standarda u zdravstvenoj nezi: Kompetencije, Standardi prakse i Standardi profesionalnog delovanja.
  4. Kako bi ceo sadržaj zaključaka bio primenljiv u praksi neophodna je trajna edukacija članova profesije na svim nivoima: ustanove, asocijacije, obrazovanje.

Tema drugog okruglog stola:

INOVATIVNA TERAPIJA U LEČENJU MALIGNIH BOLESTI PLUĆA          SAVREMENO LEČENJE I ZDRAVSTVENA NEGA BOLESTI PLUĆA

PREDAVAČI:

Nataša Stanković, dipl.med.sestra, KBC Bežanijska kosa, Beograd

• Savremeno lečenje i zdravstvena nega bolesti pluća – primeri iz prakse – prikaz slučaja

N.S. dr sci.med. Zoran Andrić, medikalna onkologija KBC Bežanijska kosa, Beograd

• Imunološka terapija kod karcinoma pluća – očekivani ishodi

Dr sci. med. Zafir Murtezani, medikalna onkologija KBC Bežanijska kosa, Beograd

• Biološka terapija kod karcinoma pluća – očekivani ishodi

Mr. zdravstvene nege i terapije Nermina Terzo, dipl.med.sestra, UKC, Klinika za onkologiju, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

• Zdravstvena nega obolelog od karcinoma pluća – očekivani ishodi u poboljšanju kvaliteta života obolelog.

ZAKLJUČCI DRUGOG OKRUGLOG STOLA

1. Situacija koja nas je zadesila zbog Korona virusne bolesti dovela je do drastičnog povećanja broja obolelih od hroničnih bolesti pluća, od karcinoma kao vodećih.
  2. Savremena onkologija nam omogućava inovativne vidove lečenja karcinoma pluća uvođenjem imuno i biološke terapije, pomoću koje u ekspanziji broja obolelih možemo da se borimo pomoću imunih snaga organizma. Na taj način smanjuje se težina neželjenih efekata hemioterapije.
  3. Značaj inovativnih terapija je poboljšanje kvaliteta života i produženja vremena preživljavanja.

Medicinske sestre Kraljeva članice  Udruženja medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara ZC”Studenica” su na najbolji mogući način predstavile svoj rad kroz primere slučajeva i sprovedena istraživanja . Sve su to predstavile kroz četiri poster prezentacije i 12 usmenih prezentacija.

Tri rada su nagrađena i to:

USMENA PREZENTACIJA

• ENTERALNA I PARENTERALNA ISHRANA KOVID PACIJENTA U JEDINICI INTENZIVNE NEGE

Zorica Dašić, OB ”Studenica” Kraljevo

• KOMPARACIJA NIVOA STRESA DISPEČERA I MEDICISKIH TEHNIČARA MOBILNIH TIMOVA SLUŽBE HITNE MEDICINSKE POMOĆI DOMA ZDRAVLJA KRALJEVO

Tamara Ćurčić, Dom zdravlja Kraljevo

POSTER PREZENTACIJA

• STRES I REAKCIJE NA STRES KOD ZDRAVSTVENIH RADNIKA

Vesna Novčić, Dom zdravlja Kraljevo

Osim predanog rada na kongresu imali smo i dve tematske večeri

VEČE SA VAMA – ZAPISANO U VREMENU

❖ PRIČE IZ ŽIVOTA ………

KADA SU CVETALI NEVENI…….. Dr Gordana Radelić, Beograd, ispričala je svoju potresnu priču o nestalom detetu

VEČE SA VAMA – ZAPISANO U VREMENU

Muzika i vino……sevdah……. evergrin……dogodilo se….

Tokom ove večeri smo se lepo zabavili sećajući se raznih dogodovština sa posla i zajedničkih druženja.

Pozivam koleginice da i dalje predano rade , zapišu što su radile i prikažu to na Petom  Nacionalnom Simpozijumu UUMSZTRS koji je planiran u maju mesecu na Zlatiboru.

Marija Mijajlović,

Glavna sestra Opšte bolnice ”Studenica” Kraljevo