Jun
МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПРОТИВ ЗЛОУПОТРЕБЕ И НЕЗАКОНИТЕ ТРГОВИНЕ ДРОГАМА
Међународни дан против злоупотребе и незаконите трговине дрогама обележава се 26. јуна широм света. Обележавање овог датума, који је 1987. године усвојила Генерална скупштина Уједињених нација, има за циљ мобилисање појединаца и заједнице за подизање свести о последицама злоупотребе дрога и њихово подстицање за активан однос у сузбијању овог значајног друштвеног проблема.
Слоган овогодишње кампање „Прекинимо ланац: Зауставимо организовани криминал”, који поставља Канцеларија Уједињених нација за дроге и криминал, истиче потребу за координисаним и континуираним деловањем како би се прекинуо ланац организованог криминала и трговине дрогом – деловањем на основне узроке проблема, улагањем у превенцију и изградњом јачих здравствених, образовних и социјалних система.
Утицај злоупотребе дрога је вишедимензионалан и дубоко прожима различите сегменте друштва – од појединаца који се суочавају са зависношћу од дрога, до заједница које се боре са последицама незаконите трговине дрогом и деловањем организованог криминала. Особе које користе дроге често су изложене стигматизацији и дискриминацији, што може додатно угрозити њихово физичко и ментално здравље, и бити препрека у приступу потребним здравственим и социјалним услугама. Суочавање са овим изазовом захтева системски приступ заснован на научним доказима, који приоритетно укључује мере превенције, ране интервенције и доступно квалитетно лечење.
У регионима обележеним нестабилношћу, организоване криминалне мреже шире производњу и трговину дрогом у невиђеним размерама. У Златном троуглу југоисточне Азије, метамфетамин сада доминира над традиционалним дрогама попут опијума и хероина, док се наоружане групе баве и великим онлајн преварама и финансијским преварама.
У Латинској Америци и на Карибима, рекордна производња и трговина кокаином подстичу насиље и еродирају државне институције. Како се потражња шири, тржишта кокаина брзо расту не само у Европи већ и широм Африке и Азије.
Трговина дрогом је дубоко повезана са другим злочинима, укључујући трговину људима, илегално рударство и уништавање животне средине. Заједно, ови међусобно повезани злочини су део зачараног круга који учвршћује сиромаштво, експлоатацију, институционалну слабост и зависност.
Заустављање трговине дрогом захтева дугорочну координирану акцију како би се решила понуда и потражња и спречиле организоване криминалне групе да искористе рањивости.
Како се синтетичке дроге и нове методе трговине развијају, тако се морају развијати и наши одговори. Иновације и глобална сарадња су хитније него икад.
УНОДЦ сарађује са земљама како би се зауставио проток хемикалија које се користе у илегалној производњи дрога, ојачала превенција, прошириле услуге лечења и опоравка и подржале заједнице у транзицији. Циклус се може прекинути — и заједно то можемо учинити.
Сваке године, УНОДЦ објављује Светски извештај о дрогама, пун кључних статистика и чињеничних података добијених из званичних извора, научно заснованог приступа и истраживања.
Овогодишњи извештај биће објављен 26. јуна.
Подаци од претходне године
У свету, према извештају Канцеларије Уједињених нација за борбу против дроге и криминала (УНОДЦ) објављеном 2023. године, употреба дрога и даље је висока широм света, јер је у 2021. години 1 од 17 особа старости 15-64 године користила дрогу у последњих 12 месеци. Процењени број корисника је порастао са 240 милиона у 2011. години на 296 милиона у 2021. години (5,8% светске популације старости 15-64 године). Ово повеćање од 23% је делом због раста становништва. Канабис је и даље најчешćе коришćена дрога, са око 219 милиона корисника (4,3% глобалне одрасле популације). Истраживањем из 2021. године процењено је да је 36 милиона људи користило амфетамине, 22 милиона је користио кокаин, а 20 милиона је користило супстанце типа „екстази“ у години која је претходила истраживању. Удео корисница је веćи у случају стимуланса амфетаминског типа (45% корисника су жене) и немедицинске употребе фармацеутских производа (између 45 и 49% корисника су жене), док је највеćи удео мушкараца код корисника опијата (75%) и кокаина (73%). Опиоиди су и даље група дрога која највише доприносе тешким оштећењима услед њихове злоупотребе (поготово хероин), укључујући смртни исход због предозирања.
У Србији, 2022. године, према ХБСЦ истраживању, канабис је пробало 7,8% ученика 1. разреда средњих школа и гимназија, са већом учесталошћу међу дечацима у поређењу са девојчицама.
Према последњем Истраживању здравља становништва Србије, у 2019. години, код становника доби 15 и више година, неку од илегалних дрога обухваћених истраживањем (амфетамин/метафетамин, канабис, кокаин, екстази, хероин, лепак или друге испраљиве психоактивне супстанце) икада у животу је користило 4,2% становништва Србије, док је у претходних 12 месеци тај проценат износио 1,4%. Најчешће коришћена илегална дрога је канабис коју је користило 1,2% становника у претходних годину дана. Употреба осталих илегалних дрога у претходних годину дана је од 0,1% до 0,2%.
СВЕТСКИ ДАН БЕЗ ДУВАНА 2025. ГОДИНЕ: ”РАЗОТКРИВАЊЕ ПРИВЛАЧНОСТИ”
Светски дан без дувана обележава се и ове године 31. маја, у организацији Светске здравствене организације (СЗО) и других значајних ауторитета у јавном здрављу широм света, како би подигли свест о штетним тактикама дуванске индустрије.
Слоган: ”Разоткривање привлачности: откривање тактика индустрије дувана и никотинских производа”
Овогодишња кампања има за циљ да открије стратегије и тактике које користе индустрије дувана и никотинских производа како би учиниле своје штетне производе привлачнијим, посебно младима. Разоткривањем ових тактика, СЗО настоји да повећа свест, залаже се за јаче политике (укључујући забрану укуса који чине производе од дуванаи никотина привлачнијим) и штити јавно здравље.
Значај суочавања са тактикама индустрије
Упркос значајном напретку у глобалној контроли дуванских производа, индустрије дувана и никотина и даље прилагођавају своје стратегије како би привукле и задржале потрошаче. Ове активности подривају јавно здравље и циљају рањиве групе, посебно младе.
Уобичајене тактике укључују:
- Употребу арома и адитива: побољшавање укуса и маскирање оштрине дуванског производа како би се повећала његова привлачност;
- Циљано оглашавање: коришћење елегантног и савременог дизајна, привлачних паковања и дигиталних медијских кампања за гламуризацију штетних производа;
- Заваравајући дизајн производа: креирање производа који подсећају на слаткише или играчке, што директно привлачи децу и адолесценте.
Ове тактике не само да подстичу почетак коришћења, већ и отежавају престанак, повећавајући ризик од зависности и дугорочних здравствених последица.
Потребне су јаче политике у Европи за заштиту младих
Подаци из 2022. године из Европског региона СЗО открили су значајне недостатке у заштити деце од електронских цигарета. Само 4 земље забрањују све ароме у е-цигаретама, док још 4 земље дозвољавају или ограничавају специфичне ароме. Само 11 земаља забрањује све облике оглашавања, промоције и спонзорстава е-цигарета, у поређењу са 36 земаља које имају делимичне забране, док 6 земаља нема никакву регулативу. Ови недостаци у јавно-здравственим полиикама чине младе људе посебно рањивим на циљани маркетинг е-цигарета.
Употреба никотинских производа, попут електронских цигарета и никотинских врећица, расте међу младима. У 2022. години, процењује се да је 12,5% адолесцената у овој Европи користило е-цигарете, у поређењу са само 2% одраслих. У неким земљама, употреба е-цигарета међу децом школског узраста била је 2-3 пута већа него пушење цигарета, што указује на забрињавајући тренд који захтева хитну акцију.
Светски дан без дувана 2025. године пружа прилику да се осветле стратегије које подржавају употребу дувана и никотина, и да се ојача колективна посвећеност здравијој будућности.
Последице пушења по здравље
Нема минимално безбедне дозе изложености дуванском диму. Пушење и изложеност дуванском диму (али и наталоженом аеросолу у затвореном простору где је дозвољено пушење) представља најштетнији фактор ризика у понашању, јер је истовремено повезан са 4 најчешће групе хроничних незаразних болести – кардиоваскуларним и цереброваскуларним болестима, малигним болестима – рак (плућа, усана, усне шупљине и ждрела, гркљана, једњака, желуца, дебелог црева, јетре, гуштераче, бубрега, мокраћне бешике, мокраћних путева, грлића материце, крви – акутна мијелоидна леукемија), хроничним опструктивним болестима плућа (хронични бронхитис и емфизем) и дијабетесом.
Такође, описане су бројне последице пушења и изложености дуванском диму по: репродуктивно здравље (смањена способност зачећа код оба пола); здравље трудноће (чешће одлубљивање плаценте, ванматерична трудноћа, спонтани побачај итд); здравље плода и новорођенчади (мртворођеност, смањена телесна маса и обим главе, расцеп непца, изненадна смрт одојчета – СИДС и др); здравље и развојне карактеристике деце (чешће упале средњег ува, астма, алергије, смањење школских постигнућа и др).
РАШИРЕНОСТ ПУШЕЊА МЕЂУ ОДРАСЛИМА И АДОЛЕСЦЕНТИМА У СВЕТУ, ЕВРОПИ И СРБИЈИ
У свету, према последњим проценама СЗО, постоји 1,25 милијарди одраслих корисника дувана. Трендови у 2022. показују континуирани пад стопе употребе дувана на глобалном нивоу. Са око 1 од 5 одраслих људи широм света који конзумира дуван, у поређењу са 1 од 3 у 2000. години. Последњи извештај СЗО показује да 150 земаља успешно смањује употребу дувана. Бразил и Холандија бележе успех након што су примениле мере контроле дувана MPOWER,при чему је Бразил остварио релативно смањење за 35% од 2010. године, а Холандија је на граници достизања циља смањења раширености пушења за 30%.
Према последњем Европском школском истраживању о употреби дувана, алкохола и других дрога (ЕСПАД 2024) међу адолесцентима узраста 13-15 година:
- Скоро сваки трећи ученик је барем једном у животу пушио цигарете (у просеку 32%). Највеће стопе преваленције забележене су у Мађарској (51%) и Словачкој (46%), док су најниже на Исланду (13%) и Малти (16%). У Србији 32,5% младих узраста 13-15 година је пробало цигарету.
- Полне разлике показују нешто већу преваленцу међу девојчицама (32% наспрам 31% код дечака). Овај тренд је присутан у више од две трећине земаља, са највећим разликама у Румунији (47% наспрам 36%) и Бугарској (46% наспрам 36%). Међутим, у неким земљама овај тренд је обрнут, нарочито у Грузији (35% наспрам 24%). У Србији 31,5% младића и 33,3% девојака је пробало цигарете до 15 година.
- Тренутну употребу цигарета, дефинисану као пушење у последњих 30 дана, пријављује 18% ученика. Највећа преваленца забележена је у Хрватској и Мађарској (32%), док је најнижа на Исланду (4,2%) и у Шведској (8,2%). У Србији 24,5% млађих од 15 година тренутно пуши. Тренутно пушење је чешће међу девојчицама у више од половине ЕСПАД земаља, с највећом разликом у Бугарској (34% наспрам 25%) и Румунији (30% наспрам 22%), док је у Србији 25,5% наспрам 23,4%. Међутим, образац је обрнут у Грузији (18% наспрам 9,5%), где дечаци чешће пуше.
- Свакодневно пушење цигарета пријављује 7,9% ученика из ЕСПАД узорка, са сличним процентима међу половима. Највеће стопе забележене су у Бугарској и Хрватској (20%), док је најнижа на Исланду (0,8%) а у Србији је већа од просека (13,1% и не разликује се по полу).
- У просеку, 44% ученика у ЕСПАД земљама изјављује да су барем једном у животу користили електронске цигарете, а национална преваленца варира од 22% у Португалу до 57% у Мађарској а у Србији је 53,7%.
Пушење међу одраслима у Србији Према подацима последњег “Истраживања здравља становништва Србије 2019. године”, у Србији распрострањеност навике пушења дуванских производа, укључујући и загреване дуванске производе (свакодневно или повремено) у популацији узраста 15 и више година износила 31,9%. Цигарете, цигаре или дуван за лулу (свакодневно или повремено) је користило 30,5% становника. Цигарете је пушило 24,8% (свакодневно или повремено), цигаре 6,6%, загреване дуванске производе 0,7%, наргиле/шише 0,5%, дуван за лулу 0,3% и друге дуванске производе 0,2%. Електронске цигарете или сличне електронске уређаје (свакодневно или повремено) је користило 3,3% становника.
Пушење међу адолесцентима у Србији Према последњем истраживању HBSC Serbia (Health Behaviour in School-Aged Children), међу ученицима V и VII разреда основне школе и I разреда средње школе у Србији у 2022. години:
– Цигарете је бар једном током живота пушило 15,1% ученика (14,5% дечака и 15,6% девојчица) V и VII разреда основне школе и I разреда средње школе;
– Сваки десети ученик V и VII разреда основне школе и I разреда средње школе пуши цигарете (10,2%), са разликама у односу на узраст.
– Електронске цигарете бар једном током живота пробао је сваки пети ученик (20,8%) V и VII разреда основне школе и I разреда средње школе (19,7% дечака и 18,4% девојчица), са највећом учесталошћу међу дечацима првог разреда средњих школа (30,6%)
– Сваки 5. ученик I разреда средњих школа (19,9%), према критеријумима дефинисаним истраживањем, спада у кориснике електронских цигарета.
Извори:
НАШЕ ГАСТРОЕНТЕРОЛОШКЕ СЕСТРЕ НА ЈОШ ЈЕДНОЈ ЕДУКАЦИЈИ
У периоду од 16. до 18. маја у Нишу је одржан Први конгрес гастроентеролошких сестара са међународним учешћем. Поред сестара и техничара из наше земље, на Конгресу су учествовали и предавачи из земаља у региону.
Нашу установу су представљале вмс Ана Банковић, мс Снежана Лабовић и мс Марија Луковић из Одсека за гастроентерологију.
Била је то прилика да се стекну нови професионални контакти и размене искуства са колегама и колегиницама из других здравствених установа.
Председница Удружења гастроентерохепатолошких и ендоскопских медицинских сестара и техничара Србије (УГХЕМСТС) Жаклина Пајевић, је као домаћин овог скупа, отворила Конгрес и пригодним речима поздравила присутне, након чега је следио радни део.
У радном делу Конгреса су, кроз презентоване радове предавача из земље и региона, приказане нове методе које се примењују у ендоскопији, а затим су организоване следеће едукативне радионице.
- Апликација хемоклипсева;
- Коагулација аргон плазмом;
- Апликација ендолупа;
- Примена хладне полипектомије.
Након завршеног радног дела уручени су сертификати, а потом је дружење настављено уз свечану вечеру.
У Одсеку за гастроентерологију не постоје листе чекања, сви пацијенти се збрињавају благовремено, а нова знања ће помоћи да се у наредном периоду унапреди свакодневни рад.
”Овом приликом желимо да изразимо захвалност за одличну организацију овог веома посећеног стручног скупа, као и за топло гостопримство.
Такође, захваљујемо руководству Опште болнице ”Студеница” и пословним партнерима који су нам и овога пута пружили неопходну подршку”, истичу гастроентеролошке сестре.






ИЗВЕШТАЈ СА VII СИМПОЗИЈУМА УУМСЗТРС
У организацији Уније удружења медицинских сестара и здравствених техничара Републике Србије у периоду од 14.05. до 18.05.2025. године у конгресном центру Хотела ”Букет” на Златибору одржан је VII Симпозијум.
Активно учеће у раду на VII Симпозијуму УУМСЗТРС узело је 175 медицинских сестара и здравствених техничара из здравствених и образовних установа Републике Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и дистрикта Брчко. Из ОБ ”Студеница” Краљево, ДЗ Краљево и СБ ”Агенс” Матарушка Бања било је укупно 23 учесника .
Утихнуо је жамор и у свечаној тишини интонирана је химна државе Србије ”Боже правде”, након чега се приступило протоколу свечаног отварања.
Председница стручног одбора VII Симпозијума, Јелица Мишић, поздравила је учеснике Симпозијума, представнике Коморе медицинских сестара и здравствених техничара Србије, представнике образовних институција Републике Србије, директоре Здравствених установа, сараднике компанија и све присутне поштоваоце сестринске професије.
Након уводног обраћања председнице стручног одбора Јелице Мишић, присутним учесницима се обратила председницa УУМСЗТРС гђa Радмилa Јазић, која је свим присутнима упутила топле речи добродошлице и поднела ЕКСПОЗЕ о раду Уније удружења медицинских сестара и здравствених техничара Републике Србије у периоду 2021. – 2025. године.
Пленарна тематика на VII Симпозијуму организованa је на тему: Биолошка терапија и реуматоидни артритис.
Учесници округлог стола су истакли да у Србији 1 800 000 грађана болује од неке хроничне реуматске болести укључујући и децу. Од тога око 100 000 болује од хроничних артритиса (ХАР).
Афирмисани стручњаци проф.др Мирјана Веселиновић – реуматолог УКЦК, проф.др Предраг Остојић –реуматолог УКЦС, Оливера Младенов вмс -УКЦС, Марко Станојевић, струковни физиотерапеут- СБ ”Агенс”, прим.др Мирјана Лапчевић – председница ОРС-а, говорили су о проблемима са којима се срећу медицински радници у раду са пацијентима који болују од реуматоидног артритиса, као и о проблемима са којима се суочавају пацијенти који болују од реуматоидног артритиса.


Закључци пленарне тематике су:
– Учинити да биолошка терапија буде доступнија пацијентима оболелим од РА којима је она неопходна, као што је то у Европи ;
– Смањити административне процедуре лека и дистрибуцију спустити на ниво апотекарских установа, како би се смањило непотребно изостајање радноактивних пацијената са посла (41 до 45 радна дана);
– Децентрализација биолошке терапије подразумева:
– Обуку тимова у ЗЦ;
– Поштовање потреба оболелих;
1) Да их и даље лечи реуматолог у РЦ где одлазе на заказане прегледе
2) Да је оболели едукован за самоињектовање биолошке терапије
3) Да је оболели едукован за самоконтролу артритиса
Метотрексат за с.ц. апликовање пребацити на А листу
– обновљиви Рп
Стручне садржаје на Симпозијуму чинила је и једна сесија препоручених предавања у области образовања, у организацији Академије струковних студија Београд одсек Висока здравствена школа на теме:
01.ЗНАЧАЈ САРАДЊЕ ВИСОКИХ ШКОЛА И ЗДРАВСТВЕНИХ УСТАНОВАУ ОБРАЗОВАЊУ МЕДИЦИНСКИХ СЕСТАРА – ЗВОНКО Димоски, Весна Р.Јовановић, Драгана Терзић Марковић, Славица Лазић, Академија струковних студија Београд, ВЗШСС;
02.ЗНАЧАЈ ТИМСКОГ ПРИСТУПА У ЗДРАВСТВЕНОЈ НЕЗИ – Весна Р. Јовановић, Звонко Димоски, Драгана Терзић Марковић, Славица Лазић, Академија струковних студија Београд, ВЗШСС;
03.СТРУЧНА ПРАКСА КАО ИНТЕРАКЦИЈА ИЗМЕЂУ ТЕОРИЈСКИХ ЗНАЊА И ПРАКТИЧНИХ ВЕШТИНА – Славица Лазић, Драгана Терзић Марковић, Звонко Димоски, Весна Р. Јовановић, Академија струковних студија Београд, Одсек Висока здравствена школа
04.ОБРАЗОВНИ ЦИКЛУС У СЕСТРИНСТВУ – Драгана Терзић Марковић, Звонко Димоски, Весна Р.Јовановић, Славица Лазић, Данијела Јездимировић, Академија струковних студија Београд, ВЗШСС
05.СТРУЧНА ПРАКСА КАО ИНТЕРАКЦИЈА ТЕОРИЈСКИХ ЗНАЊА И ПРАКТИЧНИХ ВЕШТИНА,Славица Лазић, Драгана Терзић Марковић, Звонко Димоски, Весна Р.Јовановић , Академија струковних студија Београд, ВЗШСС.
Компанија Астра Зенека глобална иновативна биофармацеутска компанија, има кључни доприносу проналажењу, развоју и дистрибуцији иновативних лекова у важним подручјима здравствене заштите, представила је сателитски Симпозијум на теме :
- ПРИПРЕМА ПАЦИЈЕНАТА И ДОКУМЕНТАЦИЈЕ ЗА ПРИМЕНУ ИНОВАТИВНЕ БИОЛОШКЕ ТЕРАПИЈЕ КОД ПАЦИЈЕНАТА СА ТЕШКОМ АСТМОМ
ПРЕДАВАЧ: Сања Јелић, УКЦС, Клиника за пумологију, Београд
- ТЕРАПИЈСКИ ЕФЕКТИ БИОЛОШКЕ ТЕРАПИЈЕ У ЛЕЧЕЊУ ПАЦИЈЕНАТА СА БИОЛОШКОМ ТЕРАПИЈОМ
ПРЕДАВАЧ: Сања Букарица, Институт за плучне болести Сремска Каменица
❖ ПРИМЕРИ ИЗ ПРАКСЕ
01.ТЕШКА АСТМА ПРЕ И НАКОН БИОЛОШКЕ ТЕРАПИЈЕ – ПРИКАЗ СЛУЧАЈА, Ивана Рашковић, ОБ ”Студеница” Краљево;
- СЕСТРИНСКЕ ИНТЕРВЕНЦИЈЕ У НЕЗИ И ЛЕЧЕЊУ АСТМЕ – ПРИКАЗ СЛУЧАЈА, Марија М. Ракић, ОБ ”Студеница”, Краљево.


УМСЗТ ЗЦ ”Студеница” Краљево се представило са 13 усмених презентација, међу награђеним ауторима радова VII Симпозијума УУМСЗТ РС нашло се и 5 наших радова.
Награђени аутори најбољих презентација УМСЗТ ЗЦ ”Студеница” Краљево су:
АУТОРИ УСМЕНИХ ПРЕЗЕНТАЦИЈА:
- СПОНДИЛОАРТРИТИСИ, Марко Станојевић, Рехабилитациони центар ”Агенс” Матарушка Бања;
- ПАТОЛОГИЈА – ПУТ ДО ПРЕЦИЗНЕ ДИЈАГНОЗЕ, Анђа Воштинић, ОБ ”Студеница” Краљево;
- АСЕРТИВНА КОМУНИКАЦИЈА У РАДУ МЕДИЦИНСКИХ СЕСТАРА, Бежанић Александар, ОБ ”Студеница”, Краљево;
- КАРЦИНОМ ДОЈКЕ-МЕТАСТАТСКА БОЛЕСТ-ПРИКАЗ СЛУЧАЈА, Ана Вујић, ОБ ”Студеница”, Краљево;
- ТЕШКА АСТМА ПРЕ И НАКОН БИОЛОШКЕ ТЕРАПИЈЕ – ПРИКАЗ СЛУЧАЈА, Ивана Рашковић, ОБ ”Студеница” Краљевo.
Аутори награђених презентација






Евалуирајући VII Симпозијум УУМСЗТРС
Актуелне теме, радни садржаји утемељени у доброј организацији, лепоте Златибора, угодни радни и смештајни капацитети хотела ”Букет” допринели су да учесници симпозијума формирају осећање задовољства које су исказали у попуњеном евалуационом упитнику.
Евалуациони упитник попунило је 175 учесника Симпозијума, од којих је 97% њих истакло да су стекли нова и корисна знања. Едукативни материјал је оцењен највишим оценама, а 98% њих је актуелност теме оценило оценом 5. Организацију и концепт овог скупа је оценом 5 оценило 98% учесника.
Сугестије учесника симпозијума за организатора :
- Само овако наставити
- Организација је фантастична, потребно је више оваквих скупова
- Веома квалитетан концепт целог Симпозијума
- Потпуно поверење у Научни одбор приликом одабира тема за следећи Симпозијум.
Радујемо се новим радним сусретима. Настојаћемо да будемо по мери потреба стручне праксе – актуелни у новинама и видовима преношења знања.
Председник УМСЗТ ЗЦ ”Студеница” Краљево
Марија Мијајловић, смс
КРАЉЕВАЧКИ ХИРУРЗИ ДОМАЋИНИ ХИРУРШКЕ СЕКЦИЈЕ СРПСКОГ ЛЕКАРСКОГ ДРУШТВА
У петак, 16. маја, је у хотелу ”Цептер” у Врњачкој Бањи одржан стручни састанак Хируршке секције Српског лекарског друштва. Овај догађај је окупио еминентне хирурге из земље, региона и иностранства, који су били у прилици да слушају квалитетна предавања о савременим методама лечења, интервенција и оперативних захвата које обухвата модерна хирургија.
”Ови састанци су традиционални и омогућавају хирурзима у регионалним болницама да се сретну са својим колегама са терцијарног нивоа здравствене заштите, усвоје нова знања, реше неке своје дилеме, као и да буду упознати са најновијим чињеницама у свету хируршких техника, како би касније та новостечена знања применили у лечењу својих пацијената.
Такође, ови састанци су од великог значаја јер осим формалног дела постоји и такозвани неформални део, где у много слободнијој атмосфери колеге комуницирају, размењују искуства и решавају неке своје дилеме, које сваки хирург има. Често су гости на оваквим скуповима лекари предавачи из иностранства, па тако имамо прилику да видимо како се одређене дилеме решавају ван граница наше државе”, рекао је в.д. директора Опште болнице ”Студеница” прим. мр сци. мед. др Милан Максимовић.
Истичући велико задовољство што је хируршко одељење домаћин секције, др Александар Ћурчић – начелник Службе за општу хирургију је рекао: ”Данас очекујемо присуство преко 250 учесника из Србије, региона и иностранства. Ови састанци су конципирани тако да обухватају широк спектар тема из модерне хирургије, тако да ћемо данас имати предавања из области абдоминалне, ендокрине, васкуларне хирургије. Такође, имамо и једног предавача из Италије др Дарија Лоренцина, који ће говорити о трансплантацији јетре, тако да је одабран један низ актуелних тема, ” изјавио је др Ћурчић.
Др Дарио Лоренцин из Универзитетске клинике ”Santa Maria della Misericordia” је захвалио домаћинима на сјајној организацији овог стручног скупа и изразио велико задовољство јер му је указано поверење да своја знања подели са колегама кроз предавање на тему ”Трансплантација јетре”.
”Што се трансплантација тиче, познато ми је да је слаба активност у Србији на овом пољу, али и поред тога ја сам веома пријатно изненађен јер сам видео да моје колеге хирурзи и те како прате иновације и трендове у овој области савремене хирургије. Трансплантације као такве су у константној еволуцији јер се мењају парадигме, а и стигме које прате комплетну причу око трансплантација уопште”, рекао је др Лоренцин.
Председник општине Врњачка Бања – Бобан Ђуровић је захвалио организаторима јер су одабрали краљицу свих бања за одржавање једног оваквог скупа, а гостима је пожелео пријатан боравак и успешан рад.
”Ово је значајан догађај за Врњачку Бању, с обзиром на то да се ради о здравственој елити у домену хирургије. Велика нам је част што смо у прилици да угостимо лекаре, омогућимо квалитетан смештај и да одговоримо свим захтевима који су се пред нама поставили. Са друге стране, окупити на једном месту 250 врсних хирурга је, гледано са позиције туристичког центра, велики маркетиншки искорак за нас”, истакао је Бобан Ђуровић.
Председник Хируршке секције СЛД-а проф. др Василије Јеремић је, заједно са проф. др Велимиром Марковићем, отворио стручни састанак и уручио захвалнице истакнутим члановима. Такође, ово је била прилика да се у име Секције посебном плакетом захвали и мр сци. мед. др Звонимиру Веселиновићу, краљевачком хирургу у пензији, за велики допринос развоју хирургије и имплементацији нових знања и вештина у нашој болници.
Хируршка секција СЛД-а има 4 до 5 стручних састанака годишње, а овај је захваљујући љубазним домаћинима и актуелним темама био веома успешан. До следеће прилике и новог састанка, присутни су се растали у лепом расположењу, нестрпљиви да што пре открију и примене још неке тајне модерне хирургије.






Service
Our Features
Вести
Jun
May